Tarihçe

TARİHÇE

 

Yayın hayatına 2007 yılında başlamış ve 2013 yılına kadar yayınlanan MASROP E-Dergi, editörümüz ve aynı zamanda Mimarlar Odası eski genel başkanı Sayın Oktay Ekinci’nin 15 Ekim 2013’te vefatıyla yayınına ara vermek zorunda kalmıştır.

 

E-dergimiz 2007-2013 arasında ULAKBİM gibi ulusal ve EBSCO gibi uluslararası veri tabanlarında taranmaktaydı. Verilen ara nedeniyle kayıtlı olduğumuz tarama veri tabanlarına kaydımız yinelenmekte ve yenilerine başvurularımız gerçekleşmektedir. 2016 yılında yeniden hayata geçirdiğimiz e-dergimizin adresi www.masrop.org olarak güncellenmiştir. İsmi ve ISSN numarası aynıdır.

 

Derginin kuruluş aşamasında bir avuç genç akademisyen adayına destekleriyle kol kanat geren tüm destekçi üyelerimize saygılarımızı ve teşekkürlerimizi sunarken, aynı desteği gördüğümüz merhum Oktay Ekinci’nin hatırasıyla yayın hayatına devam ediyoruz. Türk mimarlık tarihine adını yazdırmış, Mimarlar Odası eski genel başkanlığı ve dergimizin kuruluşundan vefatına kadar editörlüğünü üstlenen Oktay Ekinci’ye hayatlarımıza bıraktığı izler nedeniyle müteşekkiriz. Dergimizin Oktay Ekinci’nin vefatından sonra 2017’de çıkarttığımız ve geriye dönük eksik tüm sayılarımızı O’nun anısına armağan etmenin doğru olacağı düşünülmüştür.

 

ULAKBİM TR Dizin’de dizinlenme denetim süreci tamamlanmak üzeredir. Ayrıca Kasım 2018’den itibaren DergiPark başvurusuyla hakemlik süreçleri DergiPark üzerinden yürütülecektir.